Vårt årliga Miljöbokslut

Under 2010 och 2011 jobbade vi med att ta fram ett miljöbokslut där vi ville presentera delar av vår verksamhets totala miljöpåverkan. Vi presenterade även de åtgärder vi tagit för att minska vår totala miljöpåverkan, tex presenterat ett nytt alternativ för insamling av matavfall.

I samband med eventet Europa minskar avfallet som pågick 19-27 november 2011 skickade vi ut vårt miljöbokslut till våra abonnenter och vi körde också parallellt en reklamkampanj på våra stadsbussar, med fokus på att minska matavfallet.

Är ni intresserade av att läsa mer om vad vi har jobbat med är det bara att klicka på länken

När vi tog fram vårt miljöbokslut 2011 så tog vi fram ytterligare en version av miljöbokslutet där vi var lite mer djupgående i vår presentation. Intresserad av att fördjupa dig ytterligare? Klicka här för att läsa Miljöbokslutet.

2012 - Mindre sopor och mer miljö
För 2011 års verksamhetsår har vi gjort en förenklad version av miljöbokslut. Läs den här.